Obraz Matki Bożej Makowskiej

Matka Boża Łaskawa - Pani Makowska

Matko Boża, Niepokalana Maryjo! Tobie poświęcam ciało i duszę moją, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko, czym jestem i co posiadam. Ochotnym sercem oddaję się Tobie w macierzyńską niewolę miłości.
                  (Bł Kard Stefan Wyszyński – Akt osobistego oddania się Matce Bożej)

20 i 21 grudnia 1974 roku Bł Stefan Kardynał Wyszyński – Prymas Polski nawiedził Parafię św Wojciecha w Makowie. Na zakończenie rekolekcji adwentowych wygłosił kazanie podczas Eucharystii i udzielił odpustu rekolekcyjnego. Następnie wierni zaśpiewali Apel Jasnogórski przed obrazem Matki Bożej Łaskawej i Ksiądz Prymas dokonał aktu zawierzenia parafii Jej opiece. Następnego dnia rano odprawił Roraty w makowskim kościele wypełnionym po brzegi wiernymi. Pozostawił piękny wpis w Kronice Parafialnej:

Dziękuję za zaproszenie mnie na Jubileuszową modlitwę Roku świętego w Rodzinie parafialnej. Wszystkich synów trudnego pojednania z Ojcem i Braćmi – oddaję pod opiekę Drogiej Głosicielki Dobrej Nowiny – Matki Kościoła i z serca wszystkim błogosławię.
                                         + Stefan Kard. Wyszyński Prymas Polski

Obraz Matki Bożej Łaskawej znajdujący się w makowskim kościele pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Wszystko wskazuje na to, że odbierał cześć już w starym, modrzewiowym kościele pw Najświętszej Maryi Panny, św Wojciecha i św Mikołaja. Po wybudowaniu obecnego, barokowego kościoła w 1777 roku, obraz został umieszczony w bocznym ołtarzu, w którym pozostaje do dziś. Jego autor nie jest znany, namalowany został na płótnie, a następnie naklejony na deskę. Jest przyozdobiony koronami i srebrnymi sukienkami autorstwa Franciszka Gnusewicza. W 2022 roku, ze względu na poważne zniszczenia, obraz został poddany konserwacji, której podjęła się dr hab Ewa Wiłkojć – główny konserwator Zamku Królewskiego na Wawelu. Na szczególną uwagę zasługuje tkanina adamaszkowa stanowiąca tło obrazu, która powstała we Francji ok. 1730 roku. Profesjonalna konserwacja obrazu i tkaniny w pracowniach wawelskich, przywróciła im dawny blask. W trakcie prac konserwatorskich, po zdjęciu srebrnych sukienek okazało się, że obraz namalowany jest w oryginale w pięknych barwach. To było wielkie zaskoczenie dla nas, ponieważ nigdy nie widzieliśmy „naszej” Matki w tak pięknej szacie. Maryja w makowskim obrazie nazywana jest Matką Bożą Łaskawą oraz Panią Makowską. Modliły się do niej całe pokolenia makowskich parafian. Wiele osób przybywających z zewnątrz jest zachwyconych pięknem tego obrazu. Po zakończeniu konserwacji przez krakowskich artystów, obraz został na nowo poświęcony w pierwszą niedzielę adwentu - 27 listopada 2022 roku. Stało się to okazją do dokonania aktu zawierzenia współczesnego pokolenia makowian w opiekę Maryi. Aktu poświęcenia i zawierzenia dokonał JE ks Bp Andrzej Franciszek Dziuba – Biskup Łowicki. Jednak największą wartością tego obrazu jest fakt, że cieszy się on opinią „cudownego”. Wiele osób, w historii jak i w czasach współczesnych, wyprosiło i nadal wyprasza u Maryi potrzebne łaski: uzdrowienia ciała i duszy oraz przemiany trudnych sytuacji osobistych czy rodzinnych. Maryja nigdy nie zostawia nas samych, pragnie przychodzić nam z pomocą. Jesteśmy wszakże Jej dziećmi.