SŁOWO BOŻE, ŚRODA, 25 marca 2020 r.

I co teraz? Oto pierwsze słowa pierwszego sms, jaki otrzymałem zaraz po tym, jak ogłoszono, że w kościele na Mszy św. może być maksymalnie 5 wiernych (nie licząc księdza i posługujących). Zachowujmy spokój! Stosujmy się do wszystkich rad, zaleceń i zarządzeń. Troszczmy się o siebie i innych. I nadal dajmy się prowadzić Bożemu Słowu. Dziś, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, wśród natłoku wszelkich smutnych i złych wieści, Bóg przychodzi z Dobrą Nowiną:

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”. Na to Maryja rzekła do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?” Anioł jej odpowiedział: „Duch święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna, i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”. Na to rzekła Maryja: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa”. Wtedy odszedł od Niej anioł (Łk 1,26-38)

Dobrą Nowiną jest to, że Pan Bóg nie zapomniał o swoim ludzie i posłał dobrą wiadomość do Maryi. Przyszedł do Niej z darem Słowa, które wkrótce stanie się Ciałem (J 1,14). „Wkrótce” wcale nie znaczy: „za dziewięć miesięcy”. „Wkrótce” znaczy „już za chwilę”, gdy tylko Maryja – wyrażając przyzwolenie – odpowie Bogu: Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa (Łk 1,38). Gdy Maryja to powiedziała, odszedł wprawdzie od Niej anioł (Łk 1,38), ale Słowo z Nią pozostało i to pozostało w Niej. Słowo niewidoczne dla oczu, ale jednak już mieszkające w Jej matczynym łonie, pod Jej sercem – jakoby w pierwszym żywym tabernakulum.

Dobrą Nowiną jest to, że Pan Bóg przyszedł do Maryi z darem Życia i że w Jezusie, w boskim Życiu jest takie życie, które jest światłością ludzi (J 1,4). Maryja zrodzi w swym posłuszeństwie Bogu takie boskie Życie, które objawi siebie jako lekarstwo na naszą ludzką śmierć: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie (Łk 11,25).

Dobrą Nowiną jest to, że Pan Bóg przyszedł do Maryi z darem Mocy. I właśnie w tej mocy Ducha Świętego jest odpowiedź na wszelkie wątpliwości i zapytania związane z czysto ludzkim: jakże mi się to stanie, skoro… (Łk 1,34).

Dobrą Nowiną jest to, że Pan Bóg przychodzi w mocy Ducha Świętego ze swoim Słowem także do nas, dzisiaj – w okolicznościach, o jakich nam się wcześniej nawet nie śniło. Przychodzi z darem Słowa, z darem Życia i z darem Mocy. Przychodzi, by na pytanie: I co teraz? odpowiedzieć:

Nie bój się (Łk 1,30)

Jestem z tobą (por. Łk 1,28)

Dla Mnie nie ma nic niemożliwego (por. Łk 1,37).