czwartek, 28 maja 2020 r.

W czasie ostatniej wieczerzy Jezus podniósłszy oczy ku niebu, modlił się tymi słowami: „Ojcze Święty, nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili jedno w Nas, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś. Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata. Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich” (J 17,20-26)

Cała modlitwa arcykapłańska Jezusa wypowiedziana w czasie ostatniej wieczerzy jest piękna i wszystkie zawarte w niej słowa arcyważne, a jednak przy słowach: Ojcze Święty, nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie (J 17,20) wzruszam się za każdym razem, gdy je słyszę lub czytam. Dlaczego? Dlatego, że za każdym razem dociera do mnie prawda o tym, że Jezus w Wieczerniku – prawie dwa tysiące lat temu – modlił się nie tylko za swoich siedemdziesięciu dwóch uczniów rozesłanych po dwóch przed sobą (por. Łk 10,1) i nie tylko za ustanowionych przez siebie Dwunastu (por. Mk 3,14) czyli towarzyszących Mu Apostołów, ale modlił się (już wtedy) za tych wszystkich ludzi, którzy w Niego kiedykolwiek w przyszłości uwierzą dzięki słowu świadectwa uczniów i dzięki słowu przepowiadania apostołów.

Ojcze, nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie (J 17,20), a przecież my jesteśmy wierzącymi w Jezusa dzięki słowom pierwszych chrześcijan, jakie przekazane nam zostały przez Kościół, przez Tradycję Kościoła wszystkich wieków, przez Magisterium Kościoła. My także jesteśmy wierzącymi w Jezusa dzięki słowom Jego uczniów, apostołów, ewangelistów, jakie przybliżane nam były przez naszych dziadków, rodziców oraz kapłanów i katechetów. A skoro tak, to oznacza, że Jezus wypowiadający w Wieczerniku słowa swej modlitwy arcykapłańskiej do swego Ojca, miał na myśli również każdą i każdego z nas. I chyba nawet więcej, niż tylko na myśli. Jezus wypowiadający te słowa miał nas wszystkich przed swymi oczyma.

Ojcze, nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie (J 17,20). Jezus modlił się za nas już wtedy, kiedy nas jeszcze nie było na świecie. Jezus modlił się za nas na wieki przed naszym poczęciem i naszym przyjściem na świat. Ten, który znał nas, zanim ukształtował nas w łonie naszych matek (por. Jr 1,5) modlił się za nas, zanim zaczęliśmy istnieć. Na kilka dni przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego Słowo Boże mówi nam, że jesteśmy jako ludzie wiary i związanej z nią modlitwy już od bardzo dawna „omadlani” przez Jezusa Chrystusa, który do swojej za nas modlitwy dołącza obietnicę Ducha Świętego, który przychodzi z pomocą naszej słabości (Rz 8,26) i który modli się w nas: Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami (Rz 8,26).

Jesteśmy otaczani modlitwą Jezusa, który chce, abyśmy byli z Nim tam, gdzie On jest (J 17,24). Jesteśmy otaczani modlitwą Jezusa, który chce, abyśmy widzieli Jego chwałę (J 17,24). Czy można chcieć czegoś więcej?

Panie Jezu, dziękuję Ci za Twoją pamięć o mnie.
     Dziękuję Ci za Twoją pamięć o mnie zawczasu.
     Dziękuję Ci za Twą pamięć o mnie od zawsze.