piątek, 8 maja 2020 r.

Jezus powiedział do faryzeuszów: „Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, do którego owce nie należą, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza. Najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz” (J 10,11-16).

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10,11). Piękny obraz. Piękna prawda. Nie przenośnia, a rzeczywistość. Mówiąc o Jezusie jako Pasterzu warto jednak na chwilę zapomnieć o obrazkach, na których jest On przedstawiany w sposób nader słodki, uroczy i sielankowy. Sam pamiętam takie obrazki z dzieciństwa i młodości. Owszem, podobały mi się, bo oddawały prawdę wyrażoną przez psalmistę: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego. Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach. Prowadzi mnie nad wody, gdzie odpocząć mogę: orzeźwia moją duszę. Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach przez wzgląd na swoje imię (Ps 23,1-3). A Pasterz na tych obrazkach wyglądał pięknie, młodo, spokojnie i dostojnie. Piękna była również owieczka niesiona przez Pasterza na Jego ramionach: miła, śliczna, potulna i przeszczęśliwa.

Widziałem jednak inny obrazek Dobrego Pasterza, na którym wyglądał On nieco inaczej. Niósł On na ramionach odnalezioną owcę, ale widać było, że jest bardzo zmęczony po trudach długich i żmudnych poszukiwań. Ubrany był w długą białą szatę, która w wielu miejscach nie była już jednak biała, ale zabrudzona. Szata Pasterza była brudna między innymi na wysokości kolan, co świadczyło o tym, że musiał się On schylać, a nawet klękać, by odnalezioną owcę wyciągnąć z zasieków, w jakie się dostała oraz z ciernistych krzewów, w które się z jakiegoś powodu zaplątała, a z których nie mogła się uwolnić o własnych siłach. Obie ręce Pasterza były rękoma poranionymi przez ciernie w czasie ratowania zagubionej owieczki. Nie dziwiła zatem krew na dłoniach Pasterza. Jego ubranie nosiło na sobie liczne plamy krwi z Jego własnych ran, ale też plamy z krwi niesionej przez Niego owcy. Owca była już na ramionach Pasterza całkiem bezpieczna, ale wciąż widać było, że chodziło o owcę słabą, poranioną, poturbowaną, po przejściach.

Nie pamiętam tytułu filmu, ale opowiadał on historię dwóch chłopców, którzy – nie bez własnej winy – znaleźli się w wielkich tarapatach, pogubili i wpadli w śmiertelnie niebezpieczną pułapkę. Już na wpół umarli, niemalże w ostatniej chwili, zostają odnalezieni przez swoich rodziców i uratowani. I co wtedy zrobiła matka jednego z tych chłopaków? Cała zapłakana przytuliła do siebie swego syna i ze swoją twarzą przy twarzy swojego dziecka, szlochając jeszcze, nie posiadała się z radości. Co w tym samym czasie zrobił ojciec tego drugiego chłopca? Obiema rękami przygarnął swego pierworodnego syna do siebie, objął go po męsku i długo trzymał w ojcowskim ucisku. Nade wszystko radość. Trzeba się radować i cieszyć z tego, że ten (…) był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się (Łk 15,32). To nie znaczy, że później nie przyjdzie czas na rozmowę, na pouczenie, na upomnienie… Teraz jednak jest czas radości.

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10,14). Wielokrotnie w minionych latach papież Franciszek przypominał osobom duchownym tę prawdę, że „pasterz musi pachnieć owcami”, a „pachnieć wonią owiec to pokornie służyć”. Wzór takiego pasterza jest jeden: Jezus Chrystus, Dobry Pasterz. On pachnie wonią swych owiec. On pokornie im służy. On doskonale zna owce swoje (J 10,14).

Dobry Pasterz zna mnie dobrze.
Bardzo dobry Pasterz zna mnie bardzo dobrze.
On zna mnie najlepiej, więc chociażbym przechodził przez ciemną dolinę zła się nie ulęknę, bo On jest ze mną (Ps 23,4)